Richard Churý

Richard Churý, spoluzakladateľ a riaditeľ RE/MAX Slovakia, najväčšej realitnej siete na Slovensku. Má na starosti budovanie a riadenie franšízingovej siete realitných kancelárií na území SR. V rokoch 2008 - 2013 bol prezidentom Slovenskej Franchisingovej Asociácie.

Kedy sa u Vás po prvýkrát zrodila myšlienka podnikať v realitnom biznise?

Bolo to niekedy v roku 2005. Pripravoval sa príchod RE/MAX na Slovensko a bol som oslovený s ponukou vybudovať prvú franšízovú realitnú sieť na Slovensku. Je to ponuka, ktorá sa neodmieta a jednoznačné „áno“ som povedal bez toho, aby som vedel aké budú podmienky spolupráce. Nedopustil som, aby ma ktokoľvek predbehol. Budovať firmu na zelenej lúke je vzrušujúca predstava a nikdy som o tomto kroku spätne nepochyboval. Veľkú rolu zohralo aj to, že ma podporila manželka. Nie je to len o budovaní spoločnosti, ale predovšetkým o šanci meniť k lepšiemu také lukratívne odvetvie akým sú reality.Prečo práve RE/MAX?

Ako som v predchádzajúcej otázke spomínal, RE/MAX oslovil mňa. Keďže v tom období na Slovensku nepôsobil, málokto ho poznal. Oslovil ma systém akým funguje, veľká miera slobody, veľa bezkonkurenčných nástrojov, priateľská atmosféra a prakticky neobmedzené možnosti rastu. Vtedy som nevidel alternatívu a úprimne, nevidím ju ani dnes.Pamätáte si na Vaše prvé začiatky?

Samozrejme, začiatky sú vždy nezabudnuteľné. Bolo potrebné vybudovať všetko prakticky od nuly a aj veci, ktoré sme prevzali zo zahraničia bolo potrebné prispôsobiť slovenským podmienkam, všetko minimálne preložiť. Mojou úlohou bolo nastaviť systémy a zároveň absolvovať stretnutia so záujemcami o otvorenie kancelárie. Tých bolo približne 400. Nebolo to jednoduché, niekedy som si večer nevedel spomenúť s kým som počas dňa rokoval. Aj keď bez priestorov a zamestnancov, hnala ma túžba vybudovať skvelú firmu. Videl som potenciál, ktorý na trhu je, ale primárna motivácia neboli a ani dodnes nie sú peniaze. Skvelá firma, ktorá chce byť lídrom na trhu musí mať postavené vyššie hodnoty.Čo je podľa Vás príťažlivé na podnikaní s realitami?

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že tento biznis skôr vnímam ako biznis s ľuďmi. Našim cieľom je plniť potreby ľudí v oblasti realít. Je to podnikanie, kde sa môže realizovať ktokoľvek, kto má rád kontakt s ľuďmi, je kreatívny a miluje svoju slobodu. Bývanie je základnou a celoživotnou potrebou. Mladí ľudia hľadajú štartovacie bývanie a ako ide život aj potreba bývania sa vyvíja a mení. Pri tom všetkom môžeme byť nápomocní, transakcie s realitami sú čoraz komplikovanejšie. Vzhľadom na toto všetko je možné podnikanie v realitách vnímať ako šancu na vybudovanie si celoživotnej kariéry, ktorú máte neustále pod kontrolou.Čo na svojej práci milujete a čo ste svojej práci museli obetovať?

Nie som si vedomý, že by som čokoľvek obetoval. Snáď iba istoty práce v zamestnaní. Milujem prácu s ľuďmi, ktorí za to stoja a posúvajú ma ďalej. Preto rád medzi nich neustále chodím a rád s nimi trávim čas. Rád vidím výsledky svojej práce a pocit, že sa mi podarilo vybudovať systém, v ktorom chcú pôsobiť mimoriadne schopní profesionáli. Veľa času trávim vyvíjaním systému. Pravidelne prinášame nové veci tak, aby sme si udržali punc unikátnosti. Veľmi mi v tom pomáha možnosť študovať prácu kolegov v iných krajinách, kde je realitný trh mnoho rokov pred nami.Ako prebieha Váš pracovný deň?

To sa naozaj nedá povedať. Počas desiatich rokov v RE/MAX som určite nemal dva identické dni. Veľa cestujem po regiónoch a čo najviac komunikujem s ľuďmi. V kancelárii dlho nevydržím.Ako to robíte, že ste úspešný? Aký je Váš recept na úspech?

Úspech je relatívna a individuálna vec. Podarilo sa nám vybudovať najväčšiu realitnú sieť na Slovensku, sám seba by som ako úspešného však nechcel označovať. Všetko sme dokázali ako tím, v tom je naša sila. Môj recept na úspech je predovšetkým zachovať si svoju autentickosť. Každý z nás má svoje silné stránky, ktoré je potrebné rozvíjať. Je mimoriadne dôležité neustále na sebe pracovať. Tým nemyslím iba znalosti a schopnosti, ale aj psychickú pohodu a motiváciu.Aká je Vaša vízia do budúcnosti, Vaše ambície?

Sme na trhu 10 rokov, ja to však stále vnímam ako začiatok. Chceme meniť spôsob ako sa predávajú reality. To dosiahneme iba keď budeme dostatočne silní. Silu získame iba cez relevantný podiel na trhu. Podiel na trhu nie je možný bez tých najlepších profíkov. A tí neprídu, pokiaľ im nemáte čo ponúknuť. Takže nás čaká ešte množstvo zaujímavej práce, aby sme dosiahli svoj dlhodobý plán – 30% podiel na trhu.Čo by ste odporučili začínajúcim maklérom?

To, čo akémukoľvek začínajúcemu podnikateľovi. Pracovať a nevzdávať to pri prvom neúspechu. Pracujte na sebe, využite každú možnosť vzdelávať sa. Učte sa od skúsenejších kolegov, požiadajte ich o mentoring. V neposlednom rade spolupracujte s ostatnými maklérmi v prospech klienta. Pretože prospech klienta je aj váš prospech. Nezabúdajte na osobný marketing pri každej príležitosti. Buďte poctiví a budujte si biznis na základe referencií. Tie získate iba kvalitnou službou, ktorou nadchnete klienta.Kto má podľa Vás šancu preraziť v realitnom biznise?

Mám to šťastie spolupracovať s množstvom úspešných maklérov. Sú naozaj rôzni, pochádzajú z rôznych prostredí, pôsobia vo veľkých mestách aj na dedinách. To čo ich spája je predovšetkým pracovitosť, túžba niečo dokázať, kvalitný servis a dobrá komunikácia.Príbehy úspešných

Kontaktujte nás


E-mail

Telefón

Web